Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • kobieta leży na dywanie
  • uśmiechnięta kobieta
  • ściana w domu
  • kobieta słuchająca muzyki

Ogrzewanie na podczerwień, mimo że nazwa brzmi obco, to bardzo popularne rozwiązanie, stosowane jako alternatywny sposób dla tradycyjnych systemów grzewczych. Warto wspomnieć, że źródłem zasilania jest w tym przypadku prąd elektryczny, rozgrzewający promienniki do określonej temperatury, które oddają ciepło do otoczenia w postaci niewidzialnego dla człowieka promieniowania podczerwonego.

Istotny jest ogrzewany element. Fale nie ocieplają bowiem powietrza, ale znajdujące się we wnętrzu przedmioty, ściany oraz ludzi. Dobrze dobrany promiennik zapewnia komfort termiczny nawet w dużych pomieszczeniach, dając uczucie przyjemnego ciepła niemal natychmiast od uruchomienia urządzeń. Ważnym aspektem jest także dbałość o środowisko naturalne. Ogrzewanie elektryczne na podczerwień jest bowiem zaliczane do ekologicznych źródeł ciepła.

Promienniki podczerwieni ogrzewanie elektryczne

Najważniejszą rolę w uzyskiwaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach odgrywają promienniki podczerwieni. Ogrzewanie elektryczne tym sposobem wykorzystuje trzy rodzaje urządzeń końcowych, które różnicuje długość fali. IR-A, czyli fala długa, nie sprawdzi się w mieszkaniach czy niewielkich domach. Promiennik emituje bowiem silne światło, które może być nie tylko uciążliwe, ale i szkodliwe. Rozwiązania te montowane są więc na dużych przestrzeniach.

Drugim rodzajem fal jest IR-B, czyli fala średnia. To doskonały sposób na ogrzanie konkretnych miejsc, emitując bardzo niewiele światła, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Wreszcie trzecia kategoria, czyli IR-C – fala krótka, to najpowszechniejsze rozwiązanie stosowane zarówno w domach, mieszkaniach, jak i w biurach. Promienniki nie emitują światła, zapewniając optymalną temperaturę w pomieszczeniach.

Ogrzewanie elektryczne podczerwień

Jak w praktyce wygląda ogrzewanie elektryczne na podczerwień? W pomieszczeniu instalowane są wspomniane wcześniej promienniki, które cechuje bardzo estetyczny wygląd. Co więcej – żadne z urządzeń nie wymaga specjalnego montażu. Wystarczy przytwierdzić je do ściany i podłączyć do instalacji elektrycznej. Panele działają niemal natychmiast, a ich sterowanie – w zależności od wybranego modelu – może się odbywać za pomocą pilota.

Kluczowym aspektem w wyborze paneli na podczerwień jest dopasowanie ich mocy do powierzchni pomieszczeń. Pomagają w tym specjaliści, którzy zajmują się także montażem oraz serwisowaniem systemu ogrzewania IR. Warto natomiast pamiętać, że promienniki najlepiej sprawdzą się w budynkach o doskonałej izolacji termicznej. W przeciwnym razie ich wydajność znacznie spada, a co za tym idzie – wzrastają koszty eksploatacyjne.

Ogrzewanie elektryczne promieniami podczerwieni jest jedną z alternatyw dla klasycznych systemów grzewczych. Decydując się na to rozwiązanie, dobrze jest skonsultować się z fachowcami, którzy oszacują koszty inwestycji oraz obliczą przewidywane wydatki związane z korzystaniem z promienników podczerwieni.

Z kim współpracujemy

p1.pngp2.pngp3.pngp4.pngp6.pngp7.png